BOOKS AND MORE
BOOKS AND MORE

AMAZONE Brona wirnikowa KE

Szczegóły

System napędu „Long-Life-Drive“

„Long-Life-Drive“ Antriebssystem

Aby wyróżnić "wewnętrzną" jakość swoich kultywatorów wirnikowych i bron wirnikowych, Amazone wprowadziła pojęcie „Long-Life-Drive“. Stanowi ono świadectwo wysokiej jakości, niskiego stopnia zużywania się, spokojnej pracy oraz długowieczności całego układu przeniesienia napędu. 

Amazone wyposaża swoje maszyny nie tylko w wyjątkowo stabilne elementy nośne, ale przykłada ogromną wagę oraz inwestuje wiele wysiłku w optymalizację układów napędowych. Wynikiem tego jest  „Long-Life-Drive“, przekładnie do ekstremalnie dużych obciążeń, dysponujące dokładnym zazębieniem kół, precyzyjnnym wykonaniem wałków i tulei łożyskujących. Wałki wraz z uchwytami zębów są odporne na uszkodzenia i wykonane z jednego kawałka stali a podwójne uszczelniacze labiryntowe skutecznie zapobiegają wnikaniu resztek roślin do wnętrza systemów napędowych. Maszyny z systemem Quick+Safe posiadają układ szybkiej wymiany zębów i wewnętrzne zabezpieczenie przed kamieniami.

Przekładnia e-box

e-box Getriebe für KE Special

Wyróżnikiem nowej przekładni  „e-box“  jest to, że za pomocą mniejszej ilości części osiągnięto więcej. Siła napędu z WOM jest przekierowana bezpośrednio na koła zębate wirników. W porównaniu do przekładni tymczasowych, są tu mniejsze straty energii zamienianej na ciepło.
Liczba obrotów zębów może być dobierana poprzez przełożenie kół zębatych bez używania narzędzi.  W połączeniu z obrotami WOM ciągnika do dyspozycji jest 6 różnych liczb obrotów zębów. Rolnik może łatwo i szybko reagować na zmieniające się warunki glebowe. Dostosowanie właściwej liczby obrotów chroni glebę i oszczędza pieniądze. Redukuje koszty paliwa oraz zużycie części ścieralnych.

Stabilny element wirnikowy

Stabiles Kreiselelement

Wałek wirnika i jego wspornik są wykute jako jeden element ze stali wysokojakościowej. Wałek wirnika ułożyskowany jest w ramie na łożyskach stożkowych z dużym odstępem. Uszczelnienie u dołu zapewnione jest poprzez specjalną kasetę uszczelniającą z optymalną skutecznością uszczelniania i o wielkiej trwałości. Dodatkowo, uszczelka labiryntowa chroni układ przed wciąganiem włókien roślinnych.

Szybka wymiana zębówl

Schneller Zinkenwechsel

Zęby są po prostu wsuwane w kieszenie wsporników zębów i zabezpieczane sworzniami. Prościej i szybciej już nie można. Nie ma żadnych wymagających dociągania śrub, mocujących zęby. Takie mocowanie zębów jest wielką zaletą AMAZONE. Wykonane z hartowanej, specjalnej stali borowej zęby i grubości 18 mm są stabilne i odporne na ścieranie.

Ochrona przed kamieniami

Steinsicherung

Sprężynowe zamocowanie zębów umożliwia ich odchylanie w przypadku najazdu na kamień. Zęby są naprężone w środku nośników zębów w specjalnych kieszeniach. Kieszenie te rozszerzają się na zewnątrz tak, że pozioma część zębów może się sprężyście obrócić. Przy natrafieniu czubka zęba na kamień, amortyzowane są powstające przy tym twarde uderzenia.

Duży prześwit

Große Bodenfreiheit

Duża przestrzeń nad wspornikami zębów zapobiega zapchaniom również przy mocno zużytych zębach. Także spore nierówności gleby lub słomy nie powodują zapychania się brony. Ukształtowane w formie wirników, wykonane ze specjalnej stali wsporniki zębów zapobiegają zakleszczaniu się kamieni.

Stabilna rama

Stabiler Rahmen

Stabilna, wykonana 6 mm wannowego profilu rama brony wirnikowej z podwójnym dnem wanny i wspawanymi tulejami łożyskującymi jest odporna na skręcanie i skonstruowana tak, że dobrze znosi duże siły występujące w transporcie, przy ciężkich wałach ugniatających i nabudowanych wyżej siewnikach.

Belka równająca

Planierbalken

Belka równająca niweluje przepływ ziemi między broną wirnikową a wałem i wciska kamienie w dół . Wysokość belki ustawia się szybko i wygodnie korbą. Belka równająca za agregatem uprawowym stwarza warunki dla równego ugniecenia gleby przez podążający z tyłu wał.

Ustawienie głębokości

Tiefeneinstellung

Głębokość roboczą brony wirnikowej ustala się przez przełożenie i obrócenie sprawdzonego, czworokątnego sworznia mimośrodowego AMAZONE w 16 stopniach. Podczas pracy ramię nośnr leży pod sworzniem mimośrodowym a przy unoszeniu układa się na wannie przekładni. W ten sposób brona może przeskakiwać nad kamieniami bez konieczności podnoszenia wału ugniatającego i siewnika. Chroni to zęby brony i elementy napędu.

Tarcze boczne

Seitenschilder

Sprężyste, odchylane tarcze boczne, odchylają się na kamieniach do góry. Długie ramię nośne i stabilne sprężyny, dają KE-Super bezpieczeństwo pracy na polach kamienistych.

Kamienisty odcinek testowy

Extreme Stein-Test-Strecke

Wszystkie maszyny uprawowe AMAZONE sprawdzane są przy najwyższych obciążeniach na kamienistym odcinku testowym. Daje to dodatkową pewność pracy - także kultywatorom i bronom wirnikowym AMAZONE.